King’s Birthday Honours List 2024
Appointments to the Military Division of the Most Honourable Order of the Bath
As Companion (CB)
Air Marshal M.E. Sampson CBE DSO
Appointments to and Promotions in the Military Division of the Most Excellent Order of the British Empire
As Commanders (CBE)
Air Commodore J.W.S. Thompson
Group Captain (now Air Commodore) M.D. Lorriman-Hughes OBE
Group Captain S. Vamplew
As Officers (OBE)
Wing Commander (now Group Captain) D. Collins
Wing Commander C.D. Ball
Wing Commander F.M. Dyson
Wing Commander A. McGuire
Wing Commander W. Pead
Wing Commander J. Sjoberg
As Members (MBE)
Wing Commander A.J. Butterfield
Squadron Leader R.M. Dodd
Squadron Leader H. Fielder
Squadron Leader C. Gordon
Squadron Leader B. Laws
Warrant Officer M. Rees-Martin
Warrant Officer C.D. Taylor
Flight Sergeant (Acting Warrant Officer) J.N. Owens
Flight Sergeant K.P. Burt
Flight Sergeant C. Workman
Chief Technician S.W. Benson
The Royal Red Cross
As Ordinary Associate of the Royal Red Cross, Second Class (ARRC)
Squadron Leader H.A. Slade
The King’s Volunteer Reserve Medal (KVRM)
Wing Commander S.M. Fry DL
Squadron Leader S.J. Kirkbride
Master Aircrew D.W.E. Penlington MBE
Promotions in and appointments to the civilian division of the most excellent order of the British Empire
As Commander (CBE)
Mrs J. Toogood
As Members (MBE)
Mrs L.M. Neal
Mr T. Ciesco
Mrs L.R. Robbins
Meritorious Service Medal
Flight Lieutenant S. Blackett
Warrant Officer Class 1 B.H. Armstrong (British Army)
Warrant Officer Class 1 D.J. Cattermole (British Army)
Warrant Officer M. Cranston
Warrant Officer K. Davies
Warrant Officer C.A. Dineen
Warrant Officer M. Evans
Master Aircrew N. Everingham
Master Aircrew J. Fowler MBE
Warrant Officer N.A. Harries
Warrant Officer Class 1 G.C. Hughes (British Army)
Warrant Officer Class 1 N.J. Kennedy (British Army)
Warrant Officer Class 1 D.P. Mahoney (British Army)
Warrant Officer M. Martin
Warrant Officer E.M.C. Massey
Warrant Officer Class 1 B.W.A. Owers (British Army)
Warrant Officer N.D. Phipps
Warrant Officer C.L. Rowland
Warrant Officer A.J.P. Thompson
Warrant Officer D.R. Ward
Warrant Officer Class 2 (now Captain) T.S.G. Allatt (British Army)
Flight Sergeant (now Acting Warrant Officer) P.M. Lilliman
Flight Sergeant A.J. Booth
Flight Sergeant S.G. Buffey
Flight Sergeant S.A. Evans
Flight Sergeant A.P. Field
Flight Sergeant H.J. Hulme
Flight Sergeant M.D. John
Flight Sergeant P. Sharpe
Flight Sergeant G. Steel
Chief Technician S.E. Buck
Sergeant B.J. Maclean
Chief of the Air Staff Commendations
Wing Commander R.E. Tweats
Squadron Leader C.J. Petersen
Sergeant (now Acting Flight Sergeant) P.G. Zgambo
Sergeant R.D. Casson
Sergeant C. Chard (British Army)
Acting Sergeant J.P. Gelsthorpe
Corporal M.D. Elvin
Acting Corporal (now Corporal) R.V.J. Parker
Air Specialist Class 1 (Technician) S.J. Birch
Air Specialist Class 1 J.B. Durkin
Air Specialist Class 1 C.A. Noble
Ms S. Duviau
Team Commendations
201 Squadron Engineering
Intelligence Qualified Weapons Instructor – Training Team
Op INTERSTORM Combined Team, RAF Cosford
RAF Lossiemouth Documentary Media Support Team
Headquarters No.2 RAF Police Counter Intelligence and Security Squadron – Project CASTELLA Briefing Team
Deputy Chief of the Air Staff & Air and Space Commander Commendations
Deputy Chief of the Air Staff Commendations
Wing Commander M.D. Adamson
Squadron Leader G.P.D. Canty
Squadron Leader S.J. Lloyd
Flight Lieutenant S.L. Carmichael
Acting Flight Sergeant (now Flight Sergeant) R.J. Seed
Dr M. Hutchinson
Team Commendations
Headquarters Air Command Air Personnel Casework – Casework Team
RAF Central Fund
Support Helicopter Force HQ, RAF Odiham and the Chinook Force
Air and Space Commander Commendations
Commander S.R. Brotherton (Royal Navy)
Lieutenant Commander (now Commander) D.T. Kennedy (Royal Navy)
Squadron Leader R.L. Douglas
Squadron Leader L. Durbin
Squadron Leader D.B. Hayes
Squadron Leader B.L. Laidlaw
Squadron Leader L.C. Playle
Squadron Leader R.M. Philipson
Squadron Leader D.A. Wicks-Randy
Major P. Wooster (British Army)
Flight Lieutenant (now Squadron Leader) A.E. Shenton
Flight Lieutenant (now Squadron Leader) P.W. Wise
Flight Lieutenant P.L. Gubbins
Flight Lieutenant C.J. Penneck
Warrant Officer P.D. Hannan
Warrant Officer A.L.G. Ives
Flight Sergeant (now Acting Warrant Officer) J. Hoult
Flight Sergeant G. Hamilton
Acting Flight Sergeant J.R. Ainsworth
Chief Technician M.A. Cross
Acting Chief Technician S. Reece
Sergeant A.D.F. Kearns
Acting Corporal S.C. Swinson
Air Specialist Class 1 M. Latham
Air Specialist Class 1 H.C. McCann
Air Specialist Class 1 J.J. Ryder-Morris
Mr D. Jackson
Mr S. James
Mrs S. Woodall
Team Commendations
John Collier EXCON Facility Staff
Operation AZOTIZE Force Protection Team
30 Squadron Tactics and Training Flight
99 Squadron C-17 Secondary Role Capability Team
54 Squadron, Protector Training Flight
Periodic Depot Maintenance Team
SATTEU
RAF Halton, Recruit Training Squadron, Initial Force Protection Team
RAF Weston-on-the-Green (Joint Services Parachute Centre Weston)
Mobility Support Flight, RAF Lossiemouth
Air Officer Commanding No 1 Group Commendations
Squadron Leader (now Wing Commander) S. Vickers
Squadron Leader D. Alderman
Squadron Leader T.G. Clarke
Lieutenant Commander R. Dunbar (Royal Navy)
Squadron Leader S.G. Phillips
Lieutenant Commander (now Lieutenant) M.C. Huxtable (Royal Navy)
Flight Lieutenant M.A. Bowers
Flight Lieutenant J.S.R. Elliott
Flight Lieutenant T.J. Ilett
Flight Lieutenant K. Leonard
Flight Lieutenant J.O. Northover
Flight Lieutenant E. Smith
Flight Lieutenant J.H. Southward
Flight Lieutenant G.P. White
Flying Officer J.A. Myers
Warrant Officer D.C.W. Gill
Acting Flight Sergeant L.A. Mehta
Acting Chief Petty Officer (now Chief Petty Officer) I. Robertson (Royal Navy)
Chief Technician S.J. Folgate
Chief Technician J.P. Gulliver
Sergeant M.W. Davies
Sergeant J.J.K. Edwards
Corporal R.J. Avon
Corporal L. Cunnick
Corporal A. Wall
Air Specialist Class 1 (now Acting Air Specialist Class 1 (Technician)) L.B. Barker
Mrs C. Campbell
Miss E.C. Horrocks
Miss S. MacAulay
Team Commendations
A400M Force – Dubai Show Team
Command Support Air Transport Tasking Cell
99 Squadron C-17 Jordan Engineering Recovery Team
2 Intelligence, Surveillance and Reconnaissance Squadron Training Team
Poseidon Operation CHAMBRAY Detachment
Joint Air Delivery Test & Evaluation Unit – Helicopter Section
RAF Lossiemouth Data Management Team, Typhoon Mission Support Centre
RAF Coningsby Whole Force Catering Team
Ground Support Systems Engineering Tiger Team
Typhoon Training Facility (North) – Operation CHIMERA – Simulator “War Week”
Air Officer Commanding No 2 Group Commendations
Flight Lieutenant J.A. Eva
Flight Lieutenant A. Flather
Flight Lieutenant E.W. Forrester
Flight Lieutenant S.G. Howard
Flight Lieutenant S.P. Price
Flight Lieutenant C.L. Robinson
Flight Lieutenant J.G. Turner
Flying Officer (now Flight Lieutenant) J.A. Skivington
Flying Officer M.F. Kostecky
Flying Officer M. Thompson
Acting Warrant Officer C.J. Fleming
Flight Sergeant E.L. Dye
Flight Sergeant C.A. Newton
Flight Sergeant A.K. Syrett
Flight Sergeant H. Wallace
Sergeant M.L. Atkinson
Sergeant J.P. Firth
Sergeant A.P.D. Rothery
Acting Sergeant K.G. Kingswood
Acting Sergeant (now Corporal) D.B. Main
Acting Sergeant (now Corporal) D.M. Maloney
Acting Sergeant D.H. Shields
Acting Sergeant K.J. Yates
Corporal J.W. Korik-Carroll
Acting Corporal S.P. Murdoch
Air Specialist Class 1 (now Acting Corporal) G.A. Dunford-Jones
Air Specialist Class 1 J.L. Swinford-Smith
Air Specialist Class 1 H.E. Tyler
Mrs C. Barker
Mrs P.A. Finch
Mr T. Hood
Mrs V. Maylor
Mrs T. Stiles
Mr J. Wheeler
Team Commendations
90 Signals Unit, 5(IS) Squadron VOLCANEX Federated Mission Network Team
4001 Flight, RAF Regiment Training Wing
Aeromedical Evacuation Control Centre, Tactical Medical Wing
Distress and Diversion Cell, 78 Squadron Swanwick
Tactical Communications Wing, Aerial Engineering Flight
RAF High Wycombe Medical Centre Team
Intelligence Flight 602 (City of Glasgow) Squadron RAuxAF
RAF Brize Norton Force Protection Training Flight Team
RAF Brize Norton Physical Education Flight
Fire Section, RAF Marham
Civil Airhead Detachment Flight, Air Movements Squadron, RAF Northolt
Service Discipline and Personal Support Team RAF Odiham (HR Region 1)
RAF Waddington Air Traffic Control Squadron
RAF Waddington Force Protection Training Flight
RAF Waddington Movements Section
RAF Wittering STEM
Air Officer Commanding No 11 Group Commendations
Major D. Pool (United States Air Force)
Squadron Leader B. Welch
Lieutenant (now Lieutenant Commander) T.P. Duxbury (Royal Navy)
Flight Sergeant D. Simpson
Sergeant R.P. Cooke
Air Officer Commanding No 22 Group Commendations
Wing Commander P. Chegwidden
Lieutenant Colonel B.B. Creed MBE (British Army)
Lieutenant Colonel M.W. Patey (British Army)
Acting Wing Commander (now Squadron Leader) C.J. Aston
Acting Wing Commander (now Squadron Leader) C.A. Melen
Squadron Leader (now Wing Commander) D. Roe
Major J.A.G. Ede (British Army)
Squadron Leader R.J. Kellett
Squadron Leader P.J. Thompson
Acting Squadron Leader (now Squadron Leader) I.T. Bratchley
Lieutenant R. Fenwick (Royal Navy)
Flight Lieutenant D.J. Gibbs
Flight Lieutenant W.E.J. Hall
Warrant Officer A.L. Goodall
Warrant Officer G.R. Wosik
Warrant Officer Class 2 S.P.R. Dawson (British Army)
Staff Sergeant J.W.W. Peters (British Army)
Flight Sergeant K.L. Ritson
Flight Sergeant J.M. Saxton
Acting Flight Sergeant G.D. Hughes
Sergeant A.L. Nyako (British Army)
Sergeant J.A. Openshaw
Corporal (now Sergeant) R.I. Thomas (British Army)
Air Specialist Class 1 J. Cosby
Ms S. Baillie
Mrs F. Bolter
Mrs J. Grainger
Mr D. Hall
Mr A. Hickman
Ms D. Matthews
Ms G. McKellow
Mr P. Peacock
Mrs G. Perks
Ms J. Ray
Mrs D. Sellars
Miss L. Vinue
Mr D.R. Whittingham
Team Commendations
Military Skills Module, RAF Officer Training Academy
RAF Wittering Runway Project Team
RAF Cosford Post Room
RAF Cosford 85th Anniversary Team
MOD St Athan Logistics Flight
RAF Valley First Responders Management Team
Air Officer Commanding No 22 Group Commendations – RAF Air Cadet Personnel
Squadron Leader T.R. King
Mr J. Clarke
Chaplain-in-Chief (Royal Air Force) Commendations
Flight Sergeant G. Smith
Mrs C.T. Opie
Commander UK Space Command Commendations
Flight Lieutenant A.J. Staincliffe
Captain T. Weatherhead (British Army)
Air Specialist Class 1 M.F. Helm
Mr J. McManus
Team Commendation
Space Liaison Officer Team
Director Capability and Programmes Commendations
Flight Lieutenant J.J. Baird
Team Commendation
Typhoon Red Key Sunset Mitigation Team
Director People Commendations
Squadron Leader D.P. Carbutt-McGill MBE
Team Commendation
Recruiting and Selection Analytics Team
Director Support Commendations
Flying Officer (now Flight Lieutenant) W. Mitchell-Gough
Warrant Officer P.F. Mobbs
Director Digital Commendations
Squadron Leader L.R.W. Wood-Smith
Flight Lieutenant T. Barber
Acting Sergeant M. Healey
Director Reserves Commendations
Flight Lieutenant C.A. Derbyshire-Laing
Warrant Officer A.P.S. Kidd
Flight Sergeant D.J. Holt
Sergeant M.J. Legge
Team Commendation
Training Team, 3 RAF Police (Reserves) Squadron
Vice Chief of Defence Staff Commendations
Group Captain M.S. Tillyard
Squadron Leader P.M. Bennett
Squadron Leader M.J. Roberts
Commander United Kingdom Strategic Command Commendations
Wing Commander A.R. Mitchell
Squadron Leader (now Wing Commander) S.J. Coope
Squadron Leader L.J. Small
Flight Lieutenant R.A. Morgan
Warrant Officer G.L. Churchward
Sergeant A. Davies
Joint Commander's Commendation
Squadron Leader W.P. Shead
Commander Joint Aviation Command Commendations
Squadron Leader J.W. Babbage
Squadron Leader A. Darge
Flight Sergeant M.I. Baker
Flight Sergeant C.M. Cole
Flight Sergeant G.S.J. Woodward
Sergeant D. Green
Sergeant T. Robson
Acting Sergeant (now Corporal) J. Zippo
Acting Corporal M.J. Monkman
Air Specialist Class 1 (Technician) L. Morris
Team Commendations
Stock Holding Flight, Logistics Squadron, RAF Benson
Supply Control Accounting Flight (SCAF), Logistics Squadron, RAF Odiham
1310 Flight, Op SHADER, RAF Odiham
RAF Operational Honours List
Appointment to the Military Division of the Most Excellent Order of the British Empire
As Member (MBE)
Squadron Leader G.J. Orme
King’s Commendation for Valuable Service (KCVS)
Squadron Leader D. Blenkinsop
Sergeant J. Casey
Joint Commander’s Commendation
Squadron Leader S. Bowman
Flight Lieutenant A.J. Allan
Corporal (now Acting Sergeant) S.R. Hughes
Corporal D.R. Bremner
Team Commendations
140 Expeditionary Air Wing, Information Effects Team
A Flight, 4624 Squadron
1 Squadron RAF Regiment
Air and Space Commander Commendations
Flight Lieutenant M.J. Hooker
Flight Lieutenant R.J. Mainwaring
Flight Lieutenant R.T. Minns
Acting Master Aircrew M.J. Seward
Acting Flight Sergeant (now Flight Sergeant) I.M. Bateson
Team Commendations
RAF Wittering Whole Force Personnel
Corporal L.R. Gilbert (RCDM John Radcliffe Hospital) & Miss A. Rossiter
201 Squadron Crew and Engineering
Group Captain A.J. McIntyre (HQ AIR) & Squadron Leader J.W. Carter (HQ AIR)
Air Officer Commanding No 2 Group Commendations
Acting Sergeant G.S. MacDonald